
DO CZEGO JEST NAM ONA POTRZEBNA?
Ale powoli. Nasze organizmy składają się około 70% z wody. Jest ona głównym składnikiem krwi, limfy, organów, czy nawet kości i zębów. Umożliwia wydalanie produktów przemiany materii oraz termoregulację. Uczestniczy w przemianach metabolicznych. Na wszystkie te procesy nasz organizm potrzebuje odpowiedniego obiegu wody. Część potrzebujemy wydalić, tyleż samo musimy przyswoić. Przy utracie wody w ilości około 3% jej masy (tu szybka rachuba: 70% z 70kg to 49kg, z tego 3% => 1,47kg, co daje w przybliżeniu 1,5 litra) zaczynamy odczuwać skutki odwodnienia. Zmęczenie, zawroty, a nawet ból głowy. 10cioprocentowy ubytek zagraża już naszemu życiu.

CZYM JEST WODA?
Sama woda, z chemicznego punktu widzenia, to jedynie cząsteczka. H2O. Wiadome jest to chyba każdemu. Nie każdy jednak wie, choć powinien, że woda pitna (czy z kranu czy z butelki), to nie dwa atomy wodoru i tlen. Woda zawiera ogrom innych składników. Zawiera rozpuszczone sole mineralne, zawiesiny i koloidy. Związki organiczne, nieorganiczne, jak i same organizmy żywe. O tak, wbrew pozorom, żyjątek w wodach jest dość sporo. Jedne składniki są pożyteczne (sole wapnia, magnezu), inne zbędne (ziarenka piasku), a nawet śmiertelnie niebezpieczne (bakterie i wirusy).
Przyzwyczajeni jesteśmy do sklepowych pełnych butelek i kranów, z których po przekręceniu kurka leci zimna, zdrowa, zdatna do picia woda. Jeśli ktoś dysponuje nawet niezbyt lotnym umysłem, jest w stanie wyobrazić sobie sytuację, gdy tych źródeł zabraknie. Teraz płacimy za czystość i odpowiedni skład wody. Ale żeby sobie samemu zapewnić odpowiednią jakość, trzeba posiadać przynajmniej minimum wiedzy. Bo…
…co by było, gdyby?

Wrocławskie osiedle podczas powodzi tysiąclecia. fot. J.M.K. Kokot; wikimedia.org |
CO NAM ZAGRAŻA?
Rzućcie okiem na takie proste zestawienie:
- Zanieczyszczenia fizyczne:
- zawiesiny tj. piasek, ziemia, muły
- koloidy
- liście, kawałki roślin, owady
- inne cząsteczki stałe
- Zanieczyszczenia chemiczne
- pestycydy, insektycydy, fungicydy, nawozy sztuczne
- oleje, benzyny, smar
- ługi, kwasy mineralne
- metale ciężkie (ołów, śmiercionośna rtęć)
- toksyny (każdy przecież zna coś takiego, jak jad kiełbasiany, no nie?)
- Zanieczyszczenia mikrobiologiczne
- bakterie
- wirusy
- pierwotniaki
- glony
- grzyby
JAK JĄ OCZYŚCIĆ?

Związki chemiczne możemy śmiało z dobrym powodzeniem usuwać przy pomocy filtrów węglowych, można je też w wielu przypadkach wytrącić. Biologię usuwamy za pomocą wysokiej temperatury, UV, ultradźwięków, czy po prostu chemii (chlor, jod itd.). Przy czym usuwanie mikrobiologii jest nagminnie stosowane, to na chemikalia przymyka się oko. Uważam, że to wcale nie jakiś grzech, jeśli chodzi o tak zwany „prawdziwy survival”. Kiedy człowiek się zgubi na poważnie. I wypicie wody to żyć albo i nie, a jest szansa, że za dzień, dwa, może trzy, nas uratują. Ale w sytuacji długotrwałego kryzysu, gdy wojna, huragan, tsunami, czy inne cholerstwo zniszczyło część świata, jaki znamy, warto wiedzieć, że wypicie skażonej wody może skończyć się konsekwencjami, które ciężko będzie wyleczyć bez szpitala.
Może lepiej postarać się o coś lepszego?
W sprzedaży jest szereg produktów, które mają za zadanie ułatwić nam oczyszczenie wody. Produkty te są często bardzo dobrym rozwiązaniem. Czasami nie. Z biegiem czasu spróbujemy przetestować konkretne produkty i umieścić recenzje, ale przede wszystkim chcemy wyjaśnić działanie procesów, by każdy dał radę zrobić wszystko, by przetrwać.
W temacie:
- Woda cz. 2. Bezpieczeństwo.
- Woda cz. 3. Filtracja.
Jedna odpowiedz
Woda cz. 3. Filtracja wody – by przetrwać
[…] Woda. Co powinniśmy o niej wiedzieć? […]